Araç Trafik Cezaları Maddeleri

Trafik cezaları konusunda araç sahiplerinin pratik bir şekilde trafik ceza sorgulama için linkleri tıklayarak ceza konusu, ceza ne kadar (tutarı ve ceza puanı), cezanın kime uygulanacağı ve diğer açıklamalarının olduğu web üzerinden kolay bir şekilde ulaşılabilmesini sağlayan ve trafik konusunda bilinçlenmeyi amaçlayan web sitemiz hizmetinizdedir.

Tüm trafik cezaları için girişler tamamlanmış ve 2017 yılı için yeniden değerleme oranına göre güncellenmiştir. Görsel olarak sizlere daha iyi bir sunum sağlama çalışmaları devam etmektedir.

Resimli trafik cezaları üzerinden diğer popüler cezalara ulaşmak için Lütfen Üst Menüde bulunan Sorgulama başlığını tıklayınız. Burada yer alan bilgiler trafik cezalarının asli amacı olan trafikte can ve mal güvenliğinin  korunması amacıyla caydırıcılığın sağlanmasına hizmet etmek amaçlıdır.

47/1-b Kırmızı ışıkta geçme cezası51/2-a aşırı hız cezası ne kadar kaç para51/2-b aşırı hız cezası ne kadar kaç para

48/5 Alkollü araç kullanma cezasıemniyet kemeri cezasıaraçta cep telefonu ile konuşmanın cezası ne kadar

trafik sigortası yaptırmaaraç muayene süresi geçmişlpg ruhsata işletme

Trafik Ceza Maddeleri

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Maddeleri üzerinden oluşturulan trafik ceza maddeleri sayfalarımız 2017 yılı yeniden değerleme oranına göre güncellenmiştir.

Trafikte Sorumluluk Hareketi

trafik cezalarıBu hareketin gönüllü destekçisi olan web sitemizin direk olarak bu hareket ile resmi bir ilişkisi bulunmamakla birlikte trafikte uyulması gereken kurallar konusunda halkımızın bilinçlenmesi için yapılan bu çalışma ile bu hareketi desteklemektedir.

Trafik Cezaları için Yorum

Trafik cezaları için yapılacak yorumlar ile içerikte yer alan bilgilerin daha doğru ve iyi anlaşılması amacıyla sizlerin desteğini bekliyoruz.

trafik ceza maddeleri

Trafik cezaları

İlgili ceza sayfalarının altında madde ile ilgili bu ceza için kullanılan ifadeler başlığı altındaki içerik ceza maddesinin içeriği olmayıp ceza hakkında fikir sahibi olunması amaçlı olarak yer almaktadır. Aynı şekilde resimli gösterim sadece fikir sahibi olunması amaçlı olup, bazı resimler ceza içeriği konusunu tam yansıtmamış olabilmektedir.

Bu çalışma trafikte bilinçlendirmeyi amaçlayan bir çalışma olup içeriğindeki bilgilerin kullanımından sadece kullanıcıları sorumlu olup oluşacak durumlar hakkında trafikcezalari.web.tr herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Web sitesi içeriğindeki bilgileri kullanan herkes bunu kabul etmiş olur.

Web sitesi içeriğindeki maddelere pratik olarak ulaşmayı sağlayıcı çalışmalarımız devam etmektedir. İlginize Teşekkür Ederiz.

Araç Trafik Cezaları Maddeleri” üzerine 16 düşünce

 1. Merhaba kolay gelsin.. Tek yönlü yola tersden girmenin cezası nedir? Bana bu sebepten dolayı 957 tl ceza gelmiş ama ben çok saçma buluyorum. Eğer kanun gereğini es geçip fazladan kafasına göre ceza yazan bir memursa dava açmayı düşünüyorum.. Rica ediyorum beni bi aydınlatsanız.. Şimdiden Teşekkürler..

 2. Adamlar kendi kafalarina gore benim icin olkollu deyip ehliyetime ceza yazmislar ama ben olaydan sonra alkol almisdim cunki ilk etepda tirafik polislerinden kacdim ve kacdikdan sonra alkol aldim ama alkol aldikdan sonrada yakalandim bi sorun cikermi acabaha simdi mahkeme olcak sanirim

 3. MERHABA BEN ARACIMLA KAZA YAPTIM POLİS RAPORU TUTTURDUM AMA İKİMİZEDE KUSUR YAZMISLAR BANA 56/1A KARSIKİ ARACADA 84/H ACABA KUSUR YÜZDE KAC OLUYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 4. merhabalar ben 8.8.2016 tarihinde izmir kemalpaşadan almış olduğum 97 cc lik motorumu alarak uşak iline kara yolu ile kendim getirdim.15.08.2016 tarihinde nuri şeker caddesinde pilakama Fahri tirafik müfettişi tarafından 78/1-B Motorsiklet,motorlu bisiklet ve elektirikli bisikletlerde sürücünün koruma başlığını kullanmaması.kuralını ihlalden diye bir ceza geldi.adresime.benim burda sormak istediğim birkaç soru var aklıma takılan.1:bu görevlinin bunu ıspat mecburiyeti yokmudur. 2:benim motorumu aldığım tarihten yazılan ceza süresindeki zamanda yani( 7 gün) ben bu kanuna göre belirli bir muaf zamanım yada bu koruma başlığımı alma sürem yokmudur ve buna istinaden itiraz hakkım yokmudur.3:Yada şöyle diyebilirmiyiz bu fahri müfettiş beyin sıkıntıları duygusal bir bozukluk nedeni ile yolda gördüğü hrangibi birine ceza yazabiliyor yetkisini su istimal edip ego savaşı da olabilirmi.yada şahsi bir musubet var olabilme olasılığı.yani.Hadi Işık ihlalini anlıyım.hadi ıspatlı bir durumda hız ihlalini anlıyım.yada……. ama bu kask ihlalinin arkadan yazılıp gönderilmesi durumunu pisikolojik bir sıkıntı var diye düşünmemekten kendimi alamıyorum.

  • MİNAREYİ ÇALMAYI DÜŞÜNEN ÖNCE KILIFINI HAZIRLAMALIDIR.:)) YANİ ÖNCE SEN MOTORSİKLETİ KULLANABİLECEK YETKİ VE DONANIMLARA SAHİP OLMALISIN Kİ MOTORSİKLET SATIN ALIP BİNMEYİ HAKETMİŞ OLURSUN. YETKİ VE DONANIMI SONRADAN TEMİN ETMEK İSTERSEN YETKİSİ VE DONANIMI VAR OLAN BİR SÜRÜCÜ KIRALAYIP MOTORSİKLETİ İSTEDİĞİN YERE GÖTÜRTEBİLİRSİN.

 5. Aracimin camlari dilimli olup tirafik ceza konumunda yeri olup olmagidini ayni zamanda bunun cezasi TL olarak neye ta kabul ediyor bir de bu yüzden aracimi baliya bilirmi bilgilendirseniz şimdiden tes ederim

 6. öncelikle böyle bir site kurduğunuz için tşk ederim
  01 10 2013 tarihinde 51 promül alkol çıktı bende 6 ay ehliyetime el konuldu alınış tarihi (( 31 01 2013 ? görünüyor ceza bitiş ise 31 04 2014 yani ((30 )gün yasal süreden daha fazla gözüküyor bunun için ne yapmalıyım 1 promil fazla ehliyete el koymaya yetermi .

  • Yasal sınır 0.50 promildir, yani 0.51 promil olması ehliyetinize el koymak için kanuni açıdan yeterlidir. Sürücü belgenizi geri alacağınız süreyle ilgili olarak yanlışlık olduğunu düşünüyor iseniz herhangi veya en yakın trafik birimine giderek (size işlem yapıldığını gösteren evraklar ile birlikte) gerekli düzeltmelerin yapılmasını isteyin, kısa sürede halledilebilecek bir meseledir.

 7. iyi günler benim B EHLİYETİM VAR ama 100 lük motor kullanıyordum.A2 EHLİYETİM OLMADIGINDAN KESİLECEK CEZA MİKTARI NEDİR VE BUNUN HAKKINDA YETERSİZ EHLİYETMİ YOKSA EHLİYET YOK DİYE Mİ.

  • 2918 sayılı karayolları trafik kanunun 39/1-a maddesi gereğinse 1407 tl trafik idari para cezası ve araç sahibi siz değilseniz aynı miktarda araç sahibine yazılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir