Trafik Cezası Madde 30/1-b

Trafik Cezası Madde 30/1-b

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak,

2018 Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

236,00 TL ( Peşin 177,00 TL)

Ceza Puanı (Sürücüler için)

20 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücülere

Trafikten Men

 • İhtar edilir, tekrarı halinde,

Diğer Hususlar – Açıklamalar

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • araçta bulundurulması yasaklar
 • araç aynada görüşü engelleyen süs
 • araçta eşya tehlikeli
 • fazla duman cezası (egzoz dumanı çok)
 • çok gürültülü araç
 • trafikten men
 • karayolları trafik kanunu 30.madde

Trafik Cezası Madde 30/1-b” üzerine 31 düşünce

 1. cam filmi yasağında bu maddeye göre ceza yazıyorlar anladığım kadarıyla bu maddenin cezası peşin ödemeyi bir kenara koydum 206 TL ama trafik polisinin yazacağı ceza ise 301 TL ila 427 TL diyorlar diğer ceza yazdıkları madde de trafik cezası 32.madde 95 TL olan mı acaba.

 2. Arkadaşlar 20 Ağustos 2016 tarihinde gürültülü araç kullanımından dolayı 197 tl ceza yedim araca 7 gün süre verildi orjinaline cevirdim ve gittim jandarma trafik bana teşekkür etti meni iptal ediyorum dedi teşekkür ettim çıktım herhangi bir çekme mayene vs. söz konusu değildi

 3. Arabayı 2 gün önce aldım, polis çevirdi abartı egzoz var diye ama benim aracımda açık hava filtresi vardı ve öyle çokta sesi çıkmıyordu. Neyse bunlar abart egzoz diye ceza yazdı daha sonra gidecekken dur araban otoparka çekilecek dediler. Neyse çektiler, gittim çıkartmak için polis dedi ki abartı egzoz çıkacak bende yok dedim hava filtresi var onu çıkart dediler yoksa otoparktan çıkaramazsın. Ona da tamam dedim gittim çıkarttım. Bu seferde otoparktan aracı bu şekilde çıkaramazsın aracı çekiciyle muayene istasyonuna götürülecek dedi, ona da tamam diyerek götürdük araç muayeneden düşmüş tekrardan muayene yaptırarak trafiğe açtırdım. Şimdi sormak istediğim herhangi bir uyarı olmadan veya cezaya da razıyım ama bu kadar ağır olması doğru mu ? Hukuki yollardan hakkı mı arayabilir miyim? Bazı yorumlarda sadece ceza yazıldığını gördüm. Araç felan çekildi yazan yok. Bu konuda bilgisi olan var mı?

  • kardeşim 2. kez mi yakalanmıstın muayeneden ve nasıl oldu çekici ile otopark dan muayene istasyonuna gittiniz parayı yatırdın sonra seni bırakıp gittiler mi orada bu 2017 tarihinde mi oldu bilgi almam gerek de 0553 200 04 04 ararsan bu numarayı sevinirim sana zahmet

 4. Ya biz nasil bu hale geldik biri diyor internet haberinde gazetede televizyonda boyle bir yasak haberi yok biri diyor polis arabasinda da var eee tum bunlar olunca sana da bu maddeyi sagindan solundan delme hakki mi veriyor diger taraftan da asagi yukari tum kanun maddelerinde boyle muglak ifadeler yer aliyor ilgililer de yonetmelikle, kendi yorumlariyla bu maddeleri uygulamaya calisiyor kimisi de uygulamiyor bence bunu ozellikle yapiyorlar cunku vatandas bunlarla ugrassin birbirleri ile ugrassin da derdine yansin diye. Allah askina bu maddeleri daha anlasilir yazmak guncellemek uygulamak bu kadar zor mu? Igneyi kendimize cuvaldizi baskasina
  Herkese selamlar…

 5. Gecen gun bende hareket halindeyken 30/b-1 maddesinden. Ceza kesilmis aracima. Arac camlari cok koyu surucu gozukmuyor diye ceza kesilmis. Maddede boyle bir şart yok polis memurlari keyfine gore kanun uretiyorlar kendilerine. Icerden disariya gormede engel olacak her hangi bir aksesuar olarak belirtilen kanunda. Farkli yorumluyorlar.

 6. Merhaba bu egzoz dan dolayı 199 tl bende ceza yedim gittim egzozu değiştirdim 7 günlük süre içerisinde trafiğe gittim adi herif (polis) camlarda film var söktür dedi gittim onu da yaptım tekrar gittim trafiğe men i kaldırtmak için bu sefer de plakan eski değiştir dedi onu yapmadım . hala men kağıdı duruyo iptal etmedi. Sorum şu beni bugün çevirseler şu an agzoz değişti ne yaparlar?
  Bu arada trafik polisleri gerçekten çok işsiz..

 7. Selam bende 26.05.2016 sabah saatlerinde ameliyatım için hastaneye giderken 30/b1 den ceza yedim bende sizler gibi haksız olarak ceza yediğimi düşündüğüm için idari mahkemeye itirazda bulundum ama dilekçeye açıklama yazmadim sadece tutanak seri nosunu itarazda bulunuyorum diye belirttim. memur arkadaşlara egzoz sesinin kanunda belli bir desibeli olması gerektiğini söyledim sesini ölçün desibeli aşıyorsa yazın dedim devlet bize desibel cihazı vermiyor dedi ve kesti cezayı o günün kotası doğmamıştı galiba bende doldurdu inşallah sonuç alırım abart egzoz 7 süre verdi ama sonrasıda trafiğe git. Men i kaldır filan demedi men edildinde demedi zaten söktürmeyide düşünmüyorum çünkü çok abartılı bulmuyorum ama ben şimdi 7 gün sonra trafiğe gidicekmiyim yoksa gitmicekmiyim???

  • Egzozu uygun hale getirdikten sonra, Trafiğe gidip, Menini kaldırabiliyorsun, trafik polisi kontrol ediyor, bilgin olsun..7 gün geçti, yaptırmadın diyelim, uygulamaya denk geldin, bu sefer hoopp çekici ile otopark yolu görünür..

 8. ARAÇTAN MEN’İ KALDIRDIK DAHA SONRASINDA EGZOSTAN BİRDAHA YAKALANDIĞIMIZDA DİREK MEN Mİ OLUYOR YOKSA AYNI İŞLEMMİ UYGULANIYOR

 9. 30/1-b maddesinden seyir halinde iken bana da ceza yazmış fahri müfettiş ben yukarıdaki yorumları okudum benim arabamda ne film var ne egzoz bu bana neden ceza yazmış.

 10. selamun Aleyküm cam filminden ceza yedim ön camda yok yan camlarda var 2 numara cam filmini yasal diye biliyodum beni bilgilendirebilirmisiniz?

 11. arkadaşlar öncelikle merhaba dün akşam çevirmeye girdiğimde 30/1b ( egzozdan dolaytı ) ceza yazdılar 189 tl ve 7 gün izin yazdılar bu 7 gun ıcınde egzozu değiştirip trafik şubeye gitmem gerektıgını men cezasını kaldırmamı soyledı polis sormak ıstedıgım aracım suan trafıkten men mı yoksa 7 gun sonra mı olacak ? ve bırde muayeneye gırmem gerekıyor mu ?

  • dogrudur ceza yazıldığı tarihten itibaren araç sistem üzerinde trafikten men görünecektir. 7 günlük süre sonunda sorun giderilmemiş ise aracınız bir sonraki çevirmede trafikten men edilir ve çekici vasıtasıyla kaldırılır. tekrar muayeneye gitmenize gerek yoktur. (egzos için)

 12. 27.03.2015 te bölge trafik katşısı /Erzurum’da şu maddeden 30/1-b ceza yedim cam filmi yüzünden.. ön camımda yok. Artık cam filmi nedeniyle ceza yazılamıyacağını duymuştum. Bu konu hakkında bilgi ve yardım nasıl alabilirim.

  • 30/1-b maddesine göre bende ceza yedim.Aslında yerel mahkeme kararı varken araca şeffaf filim takılmıştır.Sonra Yargıtay içtihadı ile tekrar yasak olduğu söylenilmiştir.Tabiki hepimizi kanunlara uymak mecburiyetindeydiz.Ama önce uyması gerekenler uymalı. Türkiyede bazı kesimlerin araçlarının camları hep filimli kanunlara saygılılar ceza yer.Raca trafikten men edilir.Ceza puanı yazılır diğerleri hep sokaklarda gezerler.Bence Kanun tam acık ve net olmayıp yönetmelikte belirlenmiştir.Bence kanunda değişiklik yapılsın belirli tarihe kadar filimleri sökmeyenlere ceza gelsin.Veya UYGUN OLANLAR SERBEST OLSUN..Benim filimler varken aracın içi serin ve güneş yanlardan camdan içeri girmezdi şimdi güneşten rahatsız oluyorum.Özellikler bu kanunun bir şekilde değiştirilip halka duyurlması gerekir.Hangi siteye acarsan aç yerel mahkeme cam filimini serbest etti diyor.Yargıtayın tek içtihadı var binde bir denk geliyor.Madem böyle bir yasak varise tv.lerde resmen yasak olduğu belirtilsin.Polis memuru arkadaşlar çok sıkıntı yaşıyorlar.Ama bence ilk başta ruhsata işlenik olanlar,araç muayenesinde az kusurlu olanlar ve camları simsiyah olupta hiç ceza yemeyenler ayrıca yasaksa herkese yasak olması gerektiği kanatindeyim.Bu konuyu gerekirse en son naoktaya kadar götürmeyi düşünüyorum.Bu işin mutlaka çözülmesi gerekir.Yasak ie kanunda açık ve net olmalı herkesinde bunu bilmesi gerekir.Çoğu serbest olduğunu biliyor.Ayrıca yasaksa servisler tarafından yapılmasının engellenmesi veya onlar hakkındada cezai işlem yapılması kanunda belirtilmeli. Bu işi sonuna kadar götüreceğim Saygı ve sevgilerimle

 13. Az önce Yalıkavak garantibank tarafında şu maddeden 30/1-b ceza yedim cam filmi yüzünden.. ön cam ve şöför camında da yok. (arabayı böyle aldım yeni bebeğim var yola giderken iyi oluyor diyede sökmeyi düşünmüyordum)

  Trafik Cezası Madde 30/1-b

  Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak,

  Bu maddede içerisi görünmezse ceza yazılır diye bir anlam çıkıyor mu?

 14. bna 30/1b
  dn ceza yazdılar eğzoz taktm 100lük motora ama bozmadım açmadımda buna nasl itiraz edebîlirim

   • yasaksa önce onlar uycak ..
    polisi molisi yok bunun benim verdiğim vergiyle maas alıcak filim için ceza kesicek yasak diycek .. madem yasak bastakiler uyucak

    • Bi git salakğı sana az bile yazmışlar altından arabayı almaları lazım senin gibi denyolara yakında psikoteknik vericekşer

     • Yurt dişinda veya medeni ülkelerde diyelim , Polis kurallara ilk önce kendi uyar, vatandaşına örnek olur . Polis vatandaşın vergisi ile maaşını alır ve normal bir vatandaştan hiç bir farkı yoktur .

  • Cinayete karıştın , öldürdüğün kişinin akrabaları birer birer gelmeye başladı ve hunharca kimin öldürdüğünü soruyorlar..Ve sende o esnada polis arabasındasın..

 15. Benim arabamın ön ve arka camlarında siyah film mevcut bunun içinde ceza uygulanırmı bana bilgi verir misiniz ? 172 tl ceza yazdılar camlarda film oldugu ıcın.. oysaki televizyonlarda camlarda film yasagı kaldırılmıstır haberi yapılmıştı.. beni bilgilendirir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir