Trafik Cezası Madde 30/1-b

Trafik Cezası Madde 30/1-b

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak,

2017 Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

206,00 TL ( Peşin 154,50 TL)

Ceza Puanı (Sürücüler için)

20 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücülere

Trafikten Men

 • İhtar edilir, tekrarı halinde,

Diğer Hususlar – Açıklamalar

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • araçta bulundurulması yasaklar
 • araç aynada görüşü engelleyen süs
 • araçta eşya tehlikeli
 • fazla duman cezası (egzoz dumanı çok)
 • çok gürültülü araç
 • trafikten men
 • karayolları trafik kanunu 30.madde

Trafik Cezası Madde 30/1-b” üzerine 23 düşünce

 1. Gecen gun bende hareket halindeyken 30/b-1 maddesinden. Ceza kesilmis aracima. Arac camlari cok koyu surucu gozukmuyor diye ceza kesilmis. Maddede boyle bir şart yok polis memurlari keyfine gore kanun uretiyorlar kendilerine. Icerden disariya gormede engel olacak her hangi bir aksesuar olarak belirtilen kanunda. Farkli yorumluyorlar.

 2. Merhaba bu egzoz dan dolayı 199 tl bende ceza yedim gittim egzozu değiştirdim 7 günlük süre içerisinde trafiğe gittim adi herif (polis) camlarda film var söktür dedi gittim onu da yaptım tekrar gittim trafiğe men i kaldırtmak için bu sefer de plakan eski değiştir dedi onu yapmadım . hala men kağıdı duruyo iptal etmedi. Sorum şu beni bugün çevirseler şu an agzoz değişti ne yaparlar?
  Bu arada trafik polisleri gerçekten çok işsiz..

 3. Selam bende 26.05.2016 sabah saatlerinde ameliyatım için hastaneye giderken 30/b1 den ceza yedim bende sizler gibi haksız olarak ceza yediğimi düşündüğüm için idari mahkemeye itirazda bulundum ama dilekçeye açıklama yazmadim sadece tutanak seri nosunu itarazda bulunuyorum diye belirttim. memur arkadaşlara egzoz sesinin kanunda belli bir desibeli olması gerektiğini söyledim sesini ölçün desibeli aşıyorsa yazın dedim devlet bize desibel cihazı vermiyor dedi ve kesti cezayı o günün kotası doğmamıştı galiba bende doldurdu inşallah sonuç alırım abart egzoz 7 süre verdi ama sonrasıda trafiğe git. Men i kaldır filan demedi men edildinde demedi zaten söktürmeyide düşünmüyorum çünkü çok abartılı bulmuyorum ama ben şimdi 7 gün sonra trafiğe gidicekmiyim yoksa gitmicekmiyim???

  • Egzozu uygun hale getirdikten sonra, Trafiğe gidip, Menini kaldırabiliyorsun, trafik polisi kontrol ediyor, bilgin olsun..7 gün geçti, yaptırmadın diyelim, uygulamaya denk geldin, bu sefer hoopp çekici ile otopark yolu görünür..

 4. 30/1-b maddesinden seyir halinde iken bana da ceza yazmış fahri müfettiş ben yukarıdaki yorumları okudum benim arabamda ne film var ne egzoz bu bana neden ceza yazmış.

 5. arkadaşlar öncelikle merhaba dün akşam çevirmeye girdiğimde 30/1b ( egzozdan dolaytı ) ceza yazdılar 189 tl ve 7 gün izin yazdılar bu 7 gun ıcınde egzozu değiştirip trafik şubeye gitmem gerektıgını men cezasını kaldırmamı soyledı polis sormak ıstedıgım aracım suan trafıkten men mı yoksa 7 gun sonra mı olacak ? ve bırde muayeneye gırmem gerekıyor mu ?

  • dogrudur ceza yazıldığı tarihten itibaren araç sistem üzerinde trafikten men görünecektir. 7 günlük süre sonunda sorun giderilmemiş ise aracınız bir sonraki çevirmede trafikten men edilir ve çekici vasıtasıyla kaldırılır. tekrar muayeneye gitmenize gerek yoktur. (egzos için)

 6. 27.03.2015 te bölge trafik katşısı /Erzurum’da şu maddeden 30/1-b ceza yedim cam filmi yüzünden.. ön camımda yok. Artık cam filmi nedeniyle ceza yazılamıyacağını duymuştum. Bu konu hakkında bilgi ve yardım nasıl alabilirim.

  • 30/1-b maddesine göre bende ceza yedim.Aslında yerel mahkeme kararı varken araca şeffaf filim takılmıştır.Sonra Yargıtay içtihadı ile tekrar yasak olduğu söylenilmiştir.Tabiki hepimizi kanunlara uymak mecburiyetindeydiz.Ama önce uyması gerekenler uymalı. Türkiyede bazı kesimlerin araçlarının camları hep filimli kanunlara saygılılar ceza yer.Raca trafikten men edilir.Ceza puanı yazılır diğerleri hep sokaklarda gezerler.Bence Kanun tam acık ve net olmayıp yönetmelikte belirlenmiştir.Bence kanunda değişiklik yapılsın belirli tarihe kadar filimleri sökmeyenlere ceza gelsin.Veya UYGUN OLANLAR SERBEST OLSUN..Benim filimler varken aracın içi serin ve güneş yanlardan camdan içeri girmezdi şimdi güneşten rahatsız oluyorum.Özellikler bu kanunun bir şekilde değiştirilip halka duyurlması gerekir.Hangi siteye acarsan aç yerel mahkeme cam filimini serbest etti diyor.Yargıtayın tek içtihadı var binde bir denk geliyor.Madem böyle bir yasak varise tv.lerde resmen yasak olduğu belirtilsin.Polis memuru arkadaşlar çok sıkıntı yaşıyorlar.Ama bence ilk başta ruhsata işlenik olanlar,araç muayenesinde az kusurlu olanlar ve camları simsiyah olupta hiç ceza yemeyenler ayrıca yasaksa herkese yasak olması gerektiği kanatindeyim.Bu konuyu gerekirse en son naoktaya kadar götürmeyi düşünüyorum.Bu işin mutlaka çözülmesi gerekir.Yasak ie kanunda açık ve net olmalı herkesinde bunu bilmesi gerekir.Çoğu serbest olduğunu biliyor.Ayrıca yasaksa servisler tarafından yapılmasının engellenmesi veya onlar hakkındada cezai işlem yapılması kanunda belirtilmeli. Bu işi sonuna kadar götüreceğim Saygı ve sevgilerimle

 7. Az önce Yalıkavak garantibank tarafında şu maddeden 30/1-b ceza yedim cam filmi yüzünden.. ön cam ve şöför camında da yok. (arabayı böyle aldım yeni bebeğim var yola giderken iyi oluyor diyede sökmeyi düşünmüyordum)

  Trafik Cezası Madde 30/1-b

  Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak,

  Bu maddede içerisi görünmezse ceza yazılır diye bir anlam çıkıyor mu?

 8. Benim arabamın ön ve arka camlarında siyah film mevcut bunun içinde ceza uygulanırmı bana bilgi verir misiniz ? 172 tl ceza yazdılar camlarda film oldugu ıcın.. oysaki televizyonlarda camlarda film yasagı kaldırılmıstır haberi yapılmıştı.. beni bilgilendirir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir