Trafik Cezası Madde 48/5

Trafik Cezası Madde 48/5

48/5 Alkollü araç kullanma cezası

48/5 Alkollü araç kullanma cezası

0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanmak, 0,20 promil üzerinde alkollü olarak hususi otomobil dışında kalan diğer araçları kullanmak

Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

1. defasında 800,00 TL ( Peşin 600,00 TL)
2. defasında 1.003,00 TL ( Peşin 752,25 TL)
3 ve 3’ten fazlasında 1.609,00 (Peşin 1.206,75 TL

Ceza Puanı

20 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücülere

Belgenin geri alınması

 •  Geriye doğru 5 yıl içinde; 1.defada 6 ay, 2.defada 2 yıl, 3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl (Trafik Zabıtası tarafından)

Araç kullanmaktan men

 •  Sürücüler

Diğer Hususlar – Açıklamalar

Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur.
1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında TCK 179 maddesinden işlem yapılacaktır.

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • alkollü araç kullanma cezası 2014
 • araç kullanmaktan men
 • ehliyete el koyma
 • alkol sınırı kaç promil
 • karayolları trafik kanunu 48.madde

Ek Bilgiler

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre

Madde 97
b) Alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı;
1) Taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.
2) Alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanlar araç kullanamazlar.
c) (Değişik: RG-18/05/2007-26526) Alkollü içki almış sürücülerin ve kanlarındaki alkol miktarının tespiti esasları;
1) Alkollü olarak araç kullandığından şüphe edilen sürücüler; alkol tespitine ilişkin tarih, saat ve ölçüm sonucu ile cihaza ait seri numarasını gösterir çıktı verebilen ve kalibrasyon ayarı yapılmış teknik cihazlar kullanılarak trafik zabıtası tarafından kontrol edilir.
2) Trafik kazalarında kazaya karışan sürücülerin alkol durumları, kaza tespit tutanağını tanzim eden görevlilerce, bu bendin (1) numaralı alt bendindeki özelliklere sahip teknik cihazlarla olay yerinde tespit edilerek, kaza tespit tutanağına yazılır.
3) Yaralanmalı ve ölümle sonuçlanan trafik kazalarında; yaralının durumunun aciliyeti gibi sebeplerle teknik cihazla ölçümün mümkün olmaması halinde; bu sürücülerin sevk edildikleri sağlık kuruluşlarınca kan almak suretiyle alkol tespitleri yapılır. Sevk edilen sağlık kuruluşunun kan üzerinden tahlil yapabilecek tıbbi ve teknik imkânlara sahip olmaması halinde; bu kuruluşlarca alınan kan örnekleri adli tıp kurumu olan yerlerde bu kuruma, olmayan yerlerde kan üzerinden tahlil yapabilecek tıbbi ve teknik imkânlara sahip Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşularına gönderilerek alkol tespiti yaptırılır.
4) (7)Bu bendin (1) numaralı alt bendinde belirtilen teknik özelliklere sahip olmayan cihazlarla yapılan ölçümlere vaki itirazlar ile mütecaviz davranışlarda bulunulması veya cihazla ölçüme mukavemet gösterilmesi gibi durumlarda; sürücüler adli tıp kurumu, adli tabiplik veya Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşlarına olay anından itibaren en geç iki saat içerisinde sevk edilerek (1) numaralı alt bentte belirtilen teknik özelliklere sahip teknik cihazın özelliklerine eşdeğer özelliklerdeki teknik cihazlarla veya kan aldırmak suretiyle alkol tespitleri yaptırılır. Yapılan tespitin değerlendirilmesinde; tespiti yapan kurum/kuruluş tarafından olay anından tespit yapıldığı ana kadar geçen süre de göz önünde bulundurularak sonuç belirlenir ve çıkan sonuca göre yasal işlem gerçekleştirilir.
5) Kandaki alkol miktarının teknik cihazlarla ve kan alınarak laboratuvarda tespit imkânlarının bulunmadığı hallerde, alkollü olarak araç kullandığından şüphe edilen sürücüler en yakın resmi sağlık kuruluşuna sevk edilerek, kurum hekimi tarafından alkol muayenesinden geçirilirler.
6) Yapılan tespit sonucunda belirlenen limitlerin üzerinde alkollü içki aldığı belirlenen sürücülerin Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesine göre, birinci defada 6 ay, ikinci defada da 2 yıl süreyle sürücü belgeleri geçici olarak geri alınır. İkinci defa geri alma süresi sonunda sürücü, sürücü davranışı geliştirme eğitimine tabi tutulur ve başarılı olması halinde belgesi iade edilir. Üçüncü defa ve fazlasında ise, bu sürücüler, 6 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar ve belgeleri 5 yıl süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulurlar; bu süre sonunda yapılacak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi neticesinde belgesinin iadesinde sakınca bulunmayanlara sürücü belgesi iade edilir. Muayene sonucunda sürücü belgesinin iade edilmesinde sakınca bulunanlara ise sürücü belgesi verilmez.
Alkollü olarak ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına neden olunması halinde ağır kusurun varlığı kabul edilir.
Bu madde hükümlerine uymayanlara, Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesine göre işlem yapılır.

Trafik Cezası Madde 48/5” üzerine 23 düşünce

 1. yeni alkol yasası ile ne ceza tutarı nede alkol promil sınırı değişmiyormuş o zaman yeni yasa yürürlüğe girmeden önce de ceza tutarı 700 TL den başlıyor promil sınırı da 0,50 temelde yeni alkol yasası ile değişen gece 22:00 ile 06:00 arasında parekende alkol satışının yasak olması. Burada bana göre aslında alkollü araç kullanmayı gizli teşvik oluyor. Gecenin saat 23:00’ü adam büfeden içkisini alıp evinde içecek belki satın alacak yer bulamayınca gidecek bara bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum.

 2. yeni yasanın sürücüler için getirdiği en büyük fark ölçüme müsade edilmemesi durumunda sürücünün alkollü olduğunu peşinen kabul etmiş sayılması ve buna göre ceza alması

 3. alkollü olarak 3 kez yakalattım ehliyetimi daha günü dolmamıştı 2 yıl gitmişti 1,5 sene vardı 3 kez yakalattım kaç yıl süre ile alınır ehliyetim cvp yazarsanız sevinirim

  • 2918 sayılı karayolları trafik kanunun 48/5. maddesi gereğince birinci defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl 3. defasında ise 5 yıl geri alınır. geri alma süresi içerisinde tekrar alkollü olarak araç kullandığınızın tespiti halinde süresi sonlanması gereken ilk cezanın bitim tarihinden itibaren bir sonraki cezanın geri alma süresi başlar.

 4. kullamakda oldugum aracımı birisi kullanırken trafik denetlemesinde alkol aldıgı tespiti ile aracın ruhsatına cezayi işlem uygulamak iseyen memurlar ruhsatın içinde bulunan şahsıma ait ehliyetime işlem yapmışlardır..!! BU DURUM KARŞISINDA YARGIYA BAŞ VURMAK ZORUNDA KALDIM BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR VARMI yargı ne ggibi bir karar vermek durumunda kalır..

  • hapis cezası 3.kez yakalanma esnasında başlar. ancak bu ceza ise para cezası ile tevdi edilir.1,00 promil alkol den daha fazla çıkan sürücülere türk ceza kanunun 179/3.maddesinden işlem yapılır .(TCK 193. Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek)

 5. İlk kez alkollü araç kullanmaktan para cezası aldım ve 6 ay ehliyeti geri aldılar ama birde dava açılmış. Sonuç ne olur tekrar bir para cezası verirlermi

 6. Madde 97
  b) Alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı;
  1) Taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.
  2) Alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanlar araç kullanamazlar. ise morsiklette dahil 50 promilolması gerekir sanırım bu konuda kesin bilgisi olan varmı ? ?

 7. 138 promil alkollü yakalandım. hiçbir olaya karışmadım.sabıkam temiz. 48/5 e göre işlem yapıldı.ayrıca (tck 197 den) mahkeme görülecek sanırım.avukat tutmam gerekir mi? ne yapacağım konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim. lütfen cevap yazar mısınız …

  • avukat tutmana gerek yok savcının karsısına cıkıcan vede 1 ay 10 gunluk hapıs cezası verecek sartlı 5 yıl ıcerısınde aynı olayı gerceklestırırısen verılen ceza ısleme gırecek dıye bılıyorum.

 8. Alkollü araç kullanımından 2 kez ehliyetime el konuldu.südge eğitimini tamamladım.sertifika ve kontrole 24.07.2014 tarihinde gidecektim.ancak 0.92 prmil alkollu olarak 3.kez yakalandım.bu durumda sertifika ve kontrole gitmem bir anlam taşırmı.

 9. merhaba ben 19.05.2014 ilk defa 1.31 den alkollü arac kullanmak dan yakalandım ehliyetime 6 ay el konuldu ve para cezası da ödedim ve kasım ayında da mahkemem var hapis cezası alır mıyım yardımcı olabilir misiniz ya da mahkemede ne cezası alırım konuyla ilgili dönüş yapabilir misiniz.

 10. mrb ilk severınde 1.85 promille kaza yaptım ehlıyetım 6 aylıgına gıttı vede 1 ay 10gun 5 yıl içerisinde tekrarlarsam hapıs cezası kararı verıldı 7 ay ustunden gectı 1.95 promılle maddı hasarlı kaza yaptım bu olaydan dolayı hapıs cezası gelırmı?

 11. Merhabalar
  6 ay once ehliyetim alindi alkolden surem doldu maddi sikintilarimdan dolayi cezayi odeyemedim almak istedigimde trafik ilk once vergi dairesinden borcu yoktur yazisi almam gerektigi soylendi bu sekilde gezersem ehliyeti uzerinde bulundurmamaktan degil el konuldugu taktirde kullanmaktan hem bana 1600 tl civarinda hemde arac sahibi kimse ona ayni ceza kesilecegini soylediler ben yasal sureyi doldurmama ragmen ehluyetimi vermemeleri ne kadar dogru sonucta ehliyet ayri borc ayri degerlendirilmesi gerekmiyormu icra takibi yapsalar anlicam borc icin ehliyetimi nasil yasal surem dolmasina ragmen el koymaya devam edebiliyorlar hukukcu varsa veya bilen yol gosterirse sevinirim simdiden tesekkur ederim ilgilenenlere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>