Trafik Cezası Madde 48/5

Trafik Cezası Madde 48/5

48/5 Alkollü araç kullanma cezası

48/5 Alkollü araç kullanma cezası

0,50 promilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanmak, 0,20 promil üzerinde alkollü olarak hususi otomobil dışında kalan diğer araçları kullanmak

2018 Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

1. defasında 1.003,00 TL ( Peşin 752,25 TL)
2. defasında 1.257,00 TL ( Peşin 942,75 TL)
3 ve 3’ten fazlasında 2.018,00 (Peşin 1.513,50 TL

Ceza Puanı

20 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücülere

Belgenin geri alınması

 •  Geriye doğru 5 yıl içinde; 1.defada 6 ay, 2.defada 2 yıl, 3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl (Trafik Zabıtası tarafından)

Araç kullanmaktan men

 •  Sürücüler

Diğer Hususlar – Açıklamalar

Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur.
1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında TCK 179 maddesinden işlem yapılacaktır.

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • alkollü araç kullanma cezası 2018
 • araç kullanmaktan men
 • ehliyete el koyma
 • alkol sınırı kaç promil
 • karayolları trafik kanunu 48.madde

Ek Bilgiler

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre

Madde 97
b) Alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı;
1) Taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.
2) Alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanlar araç kullanamazlar.
c) (Değişik: RG-18/05/2007-26526) Alkollü içki almış sürücülerin ve kanlarındaki alkol miktarının tespiti esasları;
1) Alkollü olarak araç kullandığından şüphe edilen sürücüler; alkol tespitine ilişkin tarih, saat ve ölçüm sonucu ile cihaza ait seri numarasını gösterir çıktı verebilen ve kalibrasyon ayarı yapılmış teknik cihazlar kullanılarak trafik zabıtası tarafından kontrol edilir.
2) Trafik kazalarında kazaya karışan sürücülerin alkol durumları, kaza tespit tutanağını tanzim eden görevlilerce, bu bendin (1) numaralı alt bendindeki özelliklere sahip teknik cihazlarla olay yerinde tespit edilerek, kaza tespit tutanağına yazılır.
3) Yaralanmalı ve ölümle sonuçlanan trafik kazalarında; yaralının durumunun aciliyeti gibi sebeplerle teknik cihazla ölçümün mümkün olmaması halinde; bu sürücülerin sevk edildikleri sağlık kuruluşlarınca kan almak suretiyle alkol tespitleri yapılır. Sevk edilen sağlık kuruluşunun kan üzerinden tahlil yapabilecek tıbbi ve teknik imkânlara sahip olmaması halinde; bu kuruluşlarca alınan kan örnekleri adli tıp kurumu olan yerlerde bu kuruma, olmayan yerlerde kan üzerinden tahlil yapabilecek tıbbi ve teknik imkânlara sahip Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşularına gönderilerek alkol tespiti yaptırılır.
4) (7)Bu bendin (1) numaralı alt bendinde belirtilen teknik özelliklere sahip olmayan cihazlarla yapılan ölçümlere vaki itirazlar ile mütecaviz davranışlarda bulunulması veya cihazla ölçüme mukavemet gösterilmesi gibi durumlarda; sürücüler adli tıp kurumu, adli tabiplik veya Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşlarına olay anından itibaren en geç iki saat içerisinde sevk edilerek (1) numaralı alt bentte belirtilen teknik özelliklere sahip teknik cihazın özelliklerine eşdeğer özelliklerdeki teknik cihazlarla veya kan aldırmak suretiyle alkol tespitleri yaptırılır. Yapılan tespitin değerlendirilmesinde; tespiti yapan kurum/kuruluş tarafından olay anından tespit yapıldığı ana kadar geçen süre de göz önünde bulundurularak sonuç belirlenir ve çıkan sonuca göre yasal işlem gerçekleştirilir.
5) Kandaki alkol miktarının teknik cihazlarla ve kan alınarak laboratuvarda tespit imkânlarının bulunmadığı hallerde, alkollü olarak araç kullandığından şüphe edilen sürücüler en yakın resmi sağlık kuruluşuna sevk edilerek, kurum hekimi tarafından alkol muayenesinden geçirilirler.
6) Yapılan tespit sonucunda belirlenen limitlerin üzerinde alkollü içki aldığı belirlenen sürücülerin Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesine göre, birinci defada 6 ay, ikinci defada da 2 yıl süreyle sürücü belgeleri geçici olarak geri alınır. İkinci defa geri alma süresi sonunda sürücü, sürücü davranışı geliştirme eğitimine tabi tutulur ve başarılı olması halinde belgesi iade edilir. Üçüncü defa ve fazlasında ise, bu sürücüler, 6 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar ve belgeleri 5 yıl süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulurlar; bu süre sonunda yapılacak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi neticesinde belgesinin iadesinde sakınca bulunmayanlara sürücü belgesi iade edilir. Muayene sonucunda sürücü belgesinin iade edilmesinde sakınca bulunanlara ise sürücü belgesi verilmez.
Alkollü olarak ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına neden olunması halinde ağır kusurun varlığı kabul edilir.
Bu madde hükümlerine uymayanlara, Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesine göre işlem yapılır.

Trafik Cezası Madde 48/5” üzerine 138 düşünce

 1. 08.03.2013 TARİHİNDE 0,54 PROMİL İLE EHLİYETİM 6 AY ALINDI
  14.02.2018 TARİHİNDE 0,96 PROMİL İLE EHLİYETİM ALINDI 5 YILIN DOLMASINA 22 GÜN VARDI ACABA EHLİYETİM 2 YIL MI ALINIR YOKSA 6 AY MI YARDIMCI OLABİLECEK ARKADAŞLAR LÜTFEN CVP.
  22 GÜN İÇİN MAHKEME YOLUYLA BİR SONUÇ ALABİLİR MİYİZ ACABA ?

 2. arkadaşlar alkol kullanmadıgım halde ticari araçla 40 promil alkol çıktı bende polis kararıyla kan testi verdim ve kanda alkol çıkmadı mahkemeye verdim ehliyetimi geri alabilmek için ama bu mahkemeye ne zaman çıkarım ve sonuç ne olur sizce??

 3. 3 üncü kez ehliyetimi kaptırdım dün 5 yıllıgına aldılat 0.97 promil cıktı alkol mahkeme acılırmı bilen varmı 1.0 yani 100 promil ve üstüne acıyolar diye biliyorum ??

  • Açılmaz, ben 1,83 ile kaptırdım. Bana açıldı. Cezalar ağırlaşmış. Ben cezayı ertelettim ancak 3 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdılar. 5 yıl içerisinde kasti olarak herhangi bir suça karıştığımda önüme çıkacak. Aklımız başımıza sonra geliyor.

 4. Arkadaşlar 0.93 yakalandım Ehliyetime el koydular tarfik subesine gittim 6 ay sonra alcaksın dedi alkollü yakalandıysan ve ehliyet gittiyse 6 ay mejburi bekliceksin ben bekliyorum 7 ayın 10 kadar

 5. Arkadaşlar bana yardımcı olacak birisi varsa acil bana cevap verebilir mi 1. Yakalanmamda 1.03 promil alkolle 6 aylığına ehliyetimi verdim ve nisanda mahkemeye çıkıcam dün 1. Kez yakalandım 1.60 promil alkollü 2 sene el konuldu ehliyetime mahkemede ne olur bilgisi olan acil dönüş yapabilir mi

  • Muhtemelen hapis cezası alacaksınız. Onda da cezanın ertelenmesi, yani “Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması”nı talep edebilirsiniz. Avukatınız ile gitmeniz sizin faydanıza olacaktır.

 6. 3.11 ile alkolden mahalle içindeyken yakalandım . Biliyorum mahalle içi bile olsa geçmemem gerekiyordu direksiyona hatalıyım . Kesin olarak mahkemeye verilir miyim ? Çünkü bir arkadaşımın başınada benzer bi durum gelmiş mahkemeye verilmemiş . Bu durum neye göre belirleniyor ? Promil seviyesine göre mi ?

 7. Merhaba,
  Oğlum stajyer sürücü konumunda alkolden 1.08 promille ceza aldı ve ehliyeti iptal odu. Ehliyet alabilmesi için tekrar kursa katılacak ve yazılı ve direksiyon sınavına girecek, bu arada da birde psiko-teknik değerlendirmeye tabi olacak bunu biliyorum. Ancak sorum şu: kursa başlayıp sınavlara girmesi için stajyerlikte de 6 aylık ceza süresi geçerli midir? Bu sürenin sonunda mı kursa başvuru yapması gerekiyor, yoksa bu süreyi beklemeden sınavlara girip belgesini alabilir mi?
  Teşekkürler

 8. USTA BENDE 2 GÜN ÖNCE CEZA YEDİM BMC LEVENT MİNİBÜSLE HUSUSİ ARAÇ GECİYOR AMA TİCARİ DİYEREKTEN 0,20 PROMİL ÜZERİNDEN CEZA KESTİLER USTELİK CARPAN ARABA BANA CARPTI ARKADAN AMA YİNE BEN HAKSIZ OLDUM HEM EHLİYET GİTTİ HEM CEZA YEDİM SİZ DAVA ACSAM SONUÇ NE OLUR RUHSATTA HUSUSİ GECİYOR ARAÇ AMA POLİSLER TİCARİ DEDİ

 9. Ford Connect hususi kamyonet aracım ile 0,38 promil ile ceza yedim ve ehliyetime el koydular. Bu cezayı iptal ettirip ehliyetimi geri alabilir miyim? Bana yardımcı olur musunuz?

 10. 2009 da ehliyetimi ilk defa kaptırdım 6 aylığına şimdide 2017 de 2.ci defa kaptırdım şu an benim ehliyetime ne kadar süreliğne el konulmuş olabilir jandarma trafik 5 yılı içinde 2.ci defa alkollü kullanmadığın için 6 aylığına aldık dedi ama yinede ben tatmin olmadım bu konuda bilgisi olan varmı ? Teşekkürler

 11. S.a arkadaşlar geçen sene park halindeki 2 araca carptim 1.82 promil ile hakim karşısına çıktım hakim bana 5 ay ceza verdi bunuda 3000 liraya çevirdi 24/02/2017 dede 1.02 ile çevirmeden dolayı ehliyetime 2 yıl el konuldu şu an yine mahkeme açılmış hakim bana bu sefer ne gibi bir ceza verir bazı arkadaşlar ehliyetin iptal olur bazılarıda bu 2 seneyi uzatabilir diyorlar sizce ne olur

 12. geçmiş olsun herkese bende bugun ceza yedim 2 bira için 876 tl ceza yazdılar yapıcak bişey yok ehliyette gitti 0.58 promilden sadakam olsun o ceza parası kime gittiyse 🙂

 13. Arkadaşlar 6 ay el konulan ehliyette eğer sabıkanız yoksa mahkeme size ceza vermez 5 yıl içinde suç islememeniz kaydı ile. 2.defa yakalandiginizda mahkemesine göre 1000 ile 2000 lira para cezası alır ayrıca ilk mahkemenin cezasını da ödersiniz. 3.kez yakalatirsaniz hakimin takdirine göre ya idari para cezası ve hapis ya sadece para cezası alırsınız. ÖNEMLI olan şu; eğer idari para cezanızı zamanında odemezseniz hapis veya kamu görevinde zorunlu çalışma cezası alırsınız. Ayrıca 2 yılı doldurmadan 3. Kez yakalatirsaniz 5 yıl + 2yılın kalan zamanı kadar süre beklemek zorundasınız. Benim 7 yıl yok şayet ehliyetimi arka arkaya 2. Ve 3. Yu kaptırdım :):(

  • 2016 yılında 6 aylığıa kaptırdım ehliyeti hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına muvafakat vermedim 2 bin lira para cezası aldım ödedim ve ehliyeti geri aldım 2017 yılının 8 ayında tekrar 1,16 promil alkolle kaptırdım 2 yıllıgına aldılar mahkemeye cıktım 6 ay hapis kararı aldım asliye ceza mahkemesi bunun sonucu ne olur nasıl bir itiraz edebilirim…

 14. MERHABALAR 2013TE 1.98PROMİLDEN YARALAMALI TRAFİK KAZASI İLE 1AY PARA CEZASI ALDIM 6AY EHLİYETİM GİTTİ. 2.KEZ 2017DE DENETİM VARKEN ALKOLLÜ DUR İHTARINA UYMAMAK 1.20PROMİL ALKOLLE YAKALANDIM MAHKEMEYE ÇIKMADIM DAHA CEZA NE VERİRLER BİLGİ ALABİLİRMİYİM ARKADAŞLAR

 15. Ford connect aracımla kamyonet yazdıgı icin 0/40 promille ehliyetimi aldılar. Ben bu arac mı husisi olarak kullanıyorum itiraz etsem bi şey çıkar mı..

 16. Merhabalar acil yardımınıza ihtiyaçım var ben askerlik yapıyorum izine geldim dün gece cevirmeye girdim alkollü idim 1.06 promil cıktı ceza kestiler 6 ay ehliyetimi aldılar bide mahkemeye cıkar mıyım cezayı bugünn ödedim 657 tl indirimli hali acil yardım ederseniz çok sevinirim

 17. Sertifikayı sürücü belgesine dönüştürmeden araç kullanmak alkollü araç kullanmak dosya yanarmı…K.T.K 42/11 ve 48/5 maddesi uygulandı bu durumda ehliyeti almak için problem cıkarmı

 18. Arkadaslar ben pejo bipper la yakalandim 36 promil cikti komyonet die geciyormus araba. ehliyete el koydular yapabilecegim bi sey varmi acaba bilen varmi yardimci olurmusunuz lutfen

 19. Merhaba 04 mart 2017 de 1.16 promille alkollu olarak ilk defa ehliyetime 6 ay el konuldu mahkeme de ne gibi bi sonuc cikar bilgisi olan var mi guvenlik gorevlisiyim bu sabikamjza isler mi acaba

 20. 24.04.2003 180 gün
  15.11.2006 730 gün
  14.11.2008 730 gün
  ceza yedim bu tarihlerde 15.11.2006 için süürücü geliştirme pragramından sertifika aldım 14.11.2008 içinde tekrar almamı istiyorlar.Son ceza 730 gün doğrumu acaba 180 gün ya da 5 yıl olması gerekmiyormu üst üste 730 gün biraz garip değilmi bir cevap verebilirmisiniz

 21. Mhb arkadaşlar 23 Şubat 2017 tarihinde 24 promur le ehliyet im alındı fort transit 5 +1 Panelvan minibüsün var hususi bu nasıl adalet ben ticaret yapmıyorum evden işe gidip geliyorum doğru bir kararmi yapacak birseyvarmi yardımcı olurmusunuz

 22. Selçuk bey bende doblo hususi kamyonetimle 0.40 promille ceza yedim amarok demişsiniz arazi olarak geçiyor sanırım bana da yardımcı olur musunuz dava konusunda ?

 23. Arkadaslar 2014 haziranda ilk kez alkolden yakalanip 6ay kaptirdim.2017 subatta 2. Yakalandim 2 yil aldilar 1193 para cezasi bide mahkeme alkol 1.61 ciktigi icin.bakalim mahkemeden ne cikacak.sim bu gecmesi gereken 5yil 2014 den sonraki 5yilmi yoksa 2017 den sonrami net bilen varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir