Trafik Cezası Madde 51/2-a

Trafik Cezası Madde 51/2-a

51/2-a aşırı hız cezası ne kadar kaç para

51/2-a aşırı hız cezası

Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak,

2017 Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

206,00 TL (Peşin 154,50 TL)

Ceza Puanı

10 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücüye

Diğer Hususlar – Açıklamalar

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • trafik düzeni
 • hızlı araç kullanma cezası % 30’a kadar
 • sürat yapma cezası
 • aşırı hız cezası % 30’a kadar
 • aşırı hız para cezası
 • karayolları trafik kanunu 51.madde

Ek Bilgiler

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre
Hız Kuralları

Hız sınırları

MADDE 100 – (Değişik:RG-1/9/2010-27689)
Karayolları Trafik Kanununda ve bu Yönetmelikte yazılı kayıt ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları aşağıda gösterilmiştir.

ARAÇ CİNSİ

YERLEŞİM YERİ İÇİNDE

YERLEŞİM YERİ DIŞINDA

OTOYOLLARDA

ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA

BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA

Otomobil

50

90

110

120

Minibüs

50

80

90

100

Otobüs

50

80

90

100

Kamyonet

50

80

85

95

Panelvan

50

85

100

110

Kamyon ve Çekici

50

80

85

90

Motosiklet

50

80

90

100

Motorlu bisiklet ve

Motorsuz bisiklet

30

45

45

Giremez

Tehl.Mad.T.*

20

30

40

Giremez

Lastik tekerlekli traktörler

20

30

40

Giremez

Arızalı bir aracı çeken araçlar

20

20

30

40

İş makineleri

20

20

20

Yolun yapım, bakım veya işletilmesinden

sorumlu kuruluştan

izin alınmadan

giremez

kilometredir. * Tehlikeli madde taşıyan araçlar ve özel yük taşıma izin belgesi veya özel izin belgesi ile karayoluna çıkan araçlarda (Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa)

Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunluluğu olan araçlarda; yol ayrımı yapılmaksızın M3 sınıfı otobüslerde hız sınırı ayarlaması 110 km/s, N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise 90 km/s olacaktır. Bu araçlar şehir içi yollarda ise, diğer araçların tabi olduğu azami hız sınırlarına uymak zorundadırlar.

Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km/s, otoyollarda ise 40 km/s’tir.

Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkan araçlar yukarıda belirtilen kendi sınıfına giren araçlara ait hızla sürülebilirler.

Römorklu veya yarı römorklu araçlarda (Römork takmış LTT hariç) en çok hız sınırı aynı cins römorksuz araçlara ait en çok hız sınırından saatte 10 km. daha düşüktür.

Servis freni bozuk araçları çeken araçlar saatte 15 km.’nin üstünde bir hızla sürülemez.

İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşünü alarak, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir.

İl ve ilçe trafik komisyonları belediye sınırları içindeki karayollarında otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir. Ancak belediye sınırları içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yolları için Karayolları Genel Müdürlüğünün uygun görüşünün alınması zorunludur.
Hız Sınırlarına Uyma ve Hızın Gerekli Şartlara Uygunluğunu Sağlama
Madde 101- Sürücüler aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse bu Yönetmeliğin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.
Araç sürülürken yapılan hız, radar ve benzeri teknik cihazlarla ölçülebileceği gibi kronometre veya değişik usullerle de ölçülerek tespit edilebilir.
Geçme sırasında, geçme kuralının mecbur kıldığı şartlar dolayısıyla, bu Yönetmeliğin aynı cins taşıtlar için tayin ettiği hız sınırlarını aşan taşıt sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
Çeşitli araç cinslerine göre bu Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını, %10 nispetinde aştığı kontroller sırasında tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlar tarafından yol ve trafik durumu dikkate alınarak hız sınırlarının azami haddini belirten trafik işaret levhalarının bulunduğu yerlerde, tayin edilmiş olan hız sınırında seyreden taşıt sürücüleri hakkında da Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
Hız tahdidini belirleyen aksine bir işaret bulunmayan yerleşim birimleri içinden veya civarından geçen şehirdışı karayollarının bu kesimlerinde, can ve mal güvenliği açısından, karşıdan karşıya geçişler bir fiziki engelle yasaklanmış veya alt ve üst geçitlerle belirlenmiş ise ve hız yapmak yaya ve taşıt trafiği açısından bir engel teşkil etmiyorsa, taşıt sürücüleri yol ve trafik durumunu dikkate alarak yönetmeliğin kendilerine tayin etmiş olduğu azami hız sınırları içerisinde seyredebilirler.
Hız sınırlarını ölçen cihazların yerini tesbit veya sürücüleri ikaz edici her türlü cihazın imal ve ithali ile araçlarda bulundurulması yasaktır.
Hızın Gerekli Şartlara Uygunluğunu Sağlama;
Sürücüler,
a) Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya ve hemzemin geçitlerine, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak,
b) Hızlarını, kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun getirdiği şartlara uydurmak,
c) Diğer bir aracı izlerken yukarıdaki fıkrada belirtilen durumları göz önünde tutarak güvenli bir mesafe bırakmak,
d) Kol ve grup halinde araç kullananlar önlerinde giden araçları, aracın cinsi itibariyle bu Yönetmeliğin 100 üncü maddesinde tesbit edilen yapabilecekleri azami hızlarının yarısı kadar metreden az olmayacak mesafeden takip etmek,
Zorundadırlar.
Bu madde hükümlerine uymayanlara, Kanunun 51 inci maddesine göre işlem yapılır.

Trafik Cezası Madde 51/2-a” üzerine 68 düşünce

 1. Bende geçen yaz tatilden geri dönüşte osmancık’ta 57 km hızla gittim diye 199 TL (ceza 51/2-a ) ceza ödedim.%10 tolerans veriliyor .yani 2km zıhlı gittim diye bu cezayı ödedim.Yani bu basbayağı tuzak diyeceğim…

 2. Gaziantep çevre yolunda sürekli radar olduğunu bildiğim yolda aracımin hızını 70 e limitler giderim sürekli radar in olduğu noktanın biraz gerisi rampa aşağı aracım 75 e yükselmiş o noktada 206 tl ceza geldi bizim devletimiz büyük bana ceza yazan memur önce işini düzgün yapsın ne ışık dinlerler ne hız çevre yolu gibi otoban misali bi yolda bana 75 le ceza yazıyor kimliğimden utanıyorum bıktım artık 7/16 yoldayım taksi şoförüyum o gün yine devlete çalıştım verdiğim para.

 3. Polisler yazdığı cezaların hiçbirinden prim almaz…Fazla mesai ücreti almaz…. İzin parası, seçim görevi, maç görevi vs… Ücret almaz….

 4. Aksaray girişinde tuzak gibi aniden hız sınırını 50 ye düşürüyorsunuz, ne uyarı ne levha var. 110 ile giden şahıs aniden nasıl 50 hız sınırına düşer? Sorun değil 206 liramı öderim ama . Aksaray Trafik şube müdürüne hayırlı olsun.

 5. ağzını açtığında duble yol yaptım diye övünen devlet görevlilerine ve seçilmişlere sesleniyorum. şehirlerarası bölünmüş yolda 91 km ile 199 tl ceza geldi. tarafıma tebliğ dahi edilmeden e devletten öğrendik.eski yollar daha iyiymiş. en azından (91 km ile )hız limitini aşıp ceza yemiyorduk. yol mol yapmayın kardeşim. şu trafik cezası terörünü durdurun artık.

 6. 2016 Kasım tarihinde öğlen 11.00 de yaptığım kazada gece içmiş olduğum alkol çıkmıştır(0.85).Sonrasında hastane ölçümünde 2 saat sonra(0.32) çıkmıştır.Haliyle 2. Defa ehliyetime el konulmuş olunup üstüne ayrıca dava kağıdı gelmiştir. Alkolsüz olarak çevirmeye girdiğimde yapılacak cezai işlem nedir? Mahkemenin akıbeti ne olacaktır? Teşekkürler

 7. Osmancık Emniyet Müdürlüğünün Trafik Para Cezası Tutanağını 11 Ocak 2017 tarafıma tebliğ ettiler.
  05 Ağustos 2016/14,22 gün ve saatte % 30 dan fazla hız sınırını aşmaktan
  412 TL.ceza yazılmış. Bu zamana kadar nerede imişler, Aracıma 25 Kasım 2016 da muayenesini yaptırdım. E-Devlette de sürekli baktığım halde ceza gözükmüyordu. Şaka gibi Yılın İlk ayında 6 sonra ceza gelmesi sürpriz oldu.Söz konusu yerde KM. 50 yazıyor ve hızınızı düşürmeye fırsat kalmadan 25 mt sonra kameraya yakalanıyorsunuz. Benim gibi onlarca kişiyi tuzaklanmışlar, Bu tuzağı uygulamada Projesi ve imzası olanları Allah’a havale ediyorum.

 8. 20.07.2016 04.35 te Çorum Osmancık 412,00 TL ceza kesilmiş, 51/2-B
  20.07.2016 04.33 te Çorum Osmancık 199,00 Tl ceza kesilmiş, 51/2-A
  anlayabilen lütfen anlatsın, ben anlayamıyorum.

  • Aynı cezayı 1 ay sonra bana da yazmışlar çözüm bulabidinizmi
   girişinde ayrı çıkışında ayrı yazıyorlar

 9. Arkadaşlar bugün e devlette dolaşırken iki tane ceza geldiğini farkettim öncelikle şunu söylemeliyim ki üstüme olan aracı 2014/12 tarihinde üstümden verdiğim halde ve sonraki aracımıda 2015/11 ayda devrini verdiğim halde yemiş olduğum cezaları yaklaşık üstünden 1 yıl geçmiş olarak adresime tebliğ edilmediği halde ilanen duyurular filan birine 16tl faiz sonrakine 47tl faiz ile bugün gördüm.Tam bir soygun hakkımı helal etmiyorum.İşini hakkıyla yapmayan ancak aydan aya maaşını bilen bir zihniyete hakkımı helal etmiyorum.

 10. Radar soyguncular osmancik ordu milletin kanını ezdiler. Dünyanın hicbiryerinde 50 mt radar olmaz .cihazı kuran panel firma sakalı alan belediye pastadan pay isteyen maliye anası ağlayan araç sahipleri zevksefa süren pensilvanya kanadı….sonuç 218+412=540 TL bugün ben ödedim arkadaşlar.

 11. Osmancık Merzifon istikametinde 2dakikada 2ceza gelmiş 400tl bu nedir arkadaş dalga geçiyorlar resmen

 12. slm mersin istikametinden adana ya dogru ilerlerken otoban yolunda hız sınırı 120 iken bende inişte dalgına gelirken 140 la rdara yakalandım
  acaba bana ne kadar ceza kesilir bunu bilen varsa yardımcı olsun tşkrlr….

 13. ARKADAŞLAR BİZŞLERİN DIŞINDA HERKEZ HAKLI.DEVLET BÜTÇESİNE CEZALAARDAN GELECEK DİYE BİR FASIL KOYMUŞLAR. BİZ ZAVALLILARI DA KOBOY YAPIP BASIYORLAR CEZAAYI. DEVLET VATAANDAŞINI SAKLANARAK TUZAĞA DÜŞÜRRMÜ. MAALESEF SAFARİDE HEDEFİZ HEP AVLANIYORUZ. KANUN NİZAM HAK GETİRE HEP YIRTILAAN DELİ BEKİRİN YAKASI HADİ ÖDE BAKALIM 199-412 HAYIRLI OLSUN

 14. E devlet’e öylesine girdim.Trafik cezası ile karşılaştım.Böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok.Ceza bana tebliğ edilmeden tebliğ edilmiş gibi gösterilmiş.Ve ben bunu rastgele öğreniyorum.Bu bir soygun bunun başka bir açıklaması yok.Hız bir anda düşüyo frene dokunana kadar yiyon cezayı.

 15. Lalapaşa-Edirne istikametinde 199 TL ceza yemişim. Bu yolda ceza yiyenlerin haddi hesabı yok. Demek ki koyulan radarda ve hız limitinde bir sorun var. Üstüne üstlük bana tebligat da ulaşmadı. Bu yüzden erken ödeme indirimini de kaçırdım. Üstüne de 19,90 TL ceza gelmiş. Toplam 218,90 TL ceza ödedim. O yolda yapılan şey hız kontrolü felan değil düpedüz soygundur. Millet uzaya çıkarken cep telefonumuza bir SMS bile göndermeyen Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nü ve Bakanlığı da ayrıca tebrik ediyorum.

 16. İSTANBUL KAĞITHANE TÜNELİNDE (1500 METRE) ORTALAMA 94 KM HIZ YAPMAK İMKANSIZ ÇÜNKÜ ÖNÜNDEKİ ARABALARINDA AYNI HIZDA GİDİYOR OLMASI LAZIM.BEN OTOBANDA MAX BU HIZI YAPAN DİKKATLİ VE BU YOLU 2 YILDIR GİDİP GELEN BİR SÜRÜCÜYÜM.391 TL CEZA GELDİ 1.5 YIL OLDU ÖDEMEDİM KİME GİDER YAPIYORSAM ARTIK.723 TL OLMUŞ.HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.YOLUNUZDA BARKINIZDA SİZİN OLSUN ADALET İSTİYORUM.

 17. kırkiki senelik ağır vasıta şöförüm ve şöför olmak için üç senelik okul bitirdim yani rüşvet vererek almadım bu ehliyeti. hiç aklıma gelmeyecek şekilde e devlet üzerinden emekli maaşıma bakarken trafik cezalarımı gördüm.biri11,24 diğeri12,50 saatlerinde edirne ve kapıkule istikametinde yazılmış cezalar.aracı kullanan yeni şöför ehliyeti alan yeğenim. şimdi soruyorum polis memurlarına ,ki bunların bir çoğunun trafik kurallarından haberi bile yok,çünkü birçoğunu araçlarına at yarışı kuponlarını doldurmaktan başka birşey yaptıkları yok ,kazalar almış başını gitmiş ve sizler yani başımızda olanlar nasıl iki kuruş maaşımızı cebimizden almak için çırpınırken zannetmeyin ki bu trafik terörünü böyle önleyeceksiniz.ceza kesmek marifet değil.kırkiki senede kazam yok allaha çok şükür. allah korusun deyipte gaza basanlardan da değilim ama böyle ceza yemek içime hiç sindiremedim ve bu parayı helal etmiyorum.ceza keseceksen aracı durdur hızımı göster hatalıysam cezamı kes sizlere teşekür edecem ama böyle değil. son bir söz öğretici olun o zaman kazaları emin olun önlersiniz.

 18. 90km gitmem gereken yerde 100km hızdan dolayı ceza yedim. Yani hızım %10 aştığı için bu cezayı yedim. Ancak 1 birimden dolayı ceza yedime hala inanamıyorum.
  İtiraz etsem bir sonucu olur mu bilmem. Sonuçta %10’u geçmişim….
  Uff can sıkıcı.

 19. 133 km hızıma 199 ₺ ceza gelmiş . Hak etmeme rağmen yediremedim . Yalova Bursa Yoluna dikkat derim arkadaşlar 110 dan fazla yapmayın . bıktım ceza yemekten 😀 70 lerle yiyenlere Allah sabır versin . Ara sokakta çekilen araçtan da bıktım . caddede duran araçlara birşey yok ara sokaktan araba çekerler . Bu polislere hakkımı helal etmiyorum . Garibanın canını yakmaktan başka dertleri yok . Gidin BMW araç çekin bir kere de .

 20. 07/05/2016 tarihinde 60 km hızla Edirne-Lalapaşa Yolu İstikametinde gittiğim için 199 TL ceza almışım, şehir içi hız 50 km yazıyor ilgili kanun maddesinde, inanamıyorum 60 km hız ile ceza aldığıma..

 21. Şehirlerarası bölünmüş yolda 72km/h hızla ceza tebligatı aldım. Ne bu yasayı çıkaranlara saygım var nede uygulayanlara. İmtiyazlı zatlar aynı yolda 150-200 km/h hızla giderken ben bu hızla bu cezayı kabullenemiyorum.

 22. Çeşme çiftlikköy yolunda 72 km ile ceza yazılmış. Gelen tebligatta hız sınırının 60 km olduğu yazıyor. Karayolları kanundaki hız sınırı bölünmüş yolda (kamyonet) 80 km olarak belirtiliyor. Dalga geçiyorlar diye düşünüyorum.

 23. 94km ile hız sınrını aşmışım, çok zoruma gitti , Aracım doblo camlı kasa koltuklu, bunada 4 km ile ceza yazıyorlar

  3 kuruş kazanmak için 3 gün yollarda sürünüyorum, birde arkamızdan ceeza geliyor, kazandığımız kazanç çöpe, 3 günlük seyahattede benzin yakmasın diyede hız sabitleyici ile 90-100 gittim hep, 2000-3000 km yol devamlı aynı hızla gidilmiyorki

  Ben bu kanunu koyanı uygulayanı, hepsini Allah a havale ediyorum,

 24. Tespit edilen Hız 91 km , hız kontrol cihazının bile %1 şaşırma payı var, peki 91 km ile gittiğim için 199 tl ceza ödemeyi hak ediyor muyum? 95 km olsa bile anlarım ama 91 km ile ceza yemek gercekten insanı üzüyor.

  • Madem böyle bir ceza uygulaması var o zaman satılan arabalara neden 200 üzerinde hız yapabilme sürat km koyuyorlar vatandaşa eziyet değil mi satışını yasakla kardeşim bir sınırlama koy nedeen insanlara devlet tuzak kuruyor o zaman Türkiyede satılan son model araçlara 120 km kadar hız yapması yönünde tedbir alın fazla hız yapan arabanın satışını yasaklayın

 25. fethiye antalya karayolu 20 km Radar 124 le ceza kesmisler yol bomboş insan utanir ya gitsenizde sıkı yosa Diyarbakırda yazsaniza Yurdumun güzel insanları nı buluyorsunuz bu ülkenin şansı bu olsa gerek nerde temiz dürüst insan hep cezalandırılır eğitim şart

 26. Arabamda hiz conrol var ve 2000 km yolu hiz sinirlayici ile 90 km.sabit hizda gidiyorum!
  Gelgörki devlet vatandaşına tuzak kurup uşak banazda 89 km hızda
  199 tl yerleştiriyor!senmisin bütünyolu 90 la giden diyor bi güzel öpüyor

 27. En az yarısı adil değil.Tabiiki bi laf vardır:Kadı ile davalısın.Kime şikayet edeceksin.Söke söke alıyorlar.30 yaşında murat 124 bile 120 çekiyor yolda bize.250-300 km.’lik yol yapacaksın,200-300 km basabilen arabaya senin TSE kurumun onay verecek.EEEEEEEEEEEEEEE.Neymiş 120’yi geçmeyecekmişsin.Bizim oralarda Pat-Pat motorlar var.Onlarla gezeceğim İstanbul’da.Vah memlektim.Sahibi var gibi duruyor değil mi?

 28. bu ceza türünde sürücüye kesilir deniyor benim araçla birader ceza yedi neden benim adıma araca kesmişler anlamıyorum artı benim araç 2008 model bir araç 110-120 km pek hız denilmez yeni arabalara göre artı şehirler arasındaki bi yolda, bu gidişle evdeki katıra binecegim,başka yolu yok arabanın hayvandan kalır yanı neyki o zaman 60-70 hız yapıyo hiç yoksa 🙂

  • Maalesef aynı durum benim de başıma geldi. Bir yakınım (çok yakınım) benim adıma kayıtlı araçla hız ihlali gerçekleştirdi. Hız sınırı 100 olan, halk tabiriyle, duble yolda 123 ile sabit radara yakalandı. 189 TL ceza benim adıma geldi. Ben biliyorum ki, o sabit radarın verileri her zaman dikkâte alınmıyor. O sabit radarın olduğu yerden 140 km. ile 150 km. ile gittiğini övüne övüne anlatan kaç kişiye rastladım ki -kahvehanede, çayhanede, tanımam- onlara ceza falan gelmedi. 1. Devletin yasaları tüm vatandaşlara eşit oranda uygulanmalı. 2. Ceza araç sahibine değil, kullanıcıya kesilmeli. Aracı durdursunlar ve aracı kullanan sürücünün ehliyetine ceza kessinler, Kontrol noktasında onca polis memuru var. Ben de memurum, öğretmenim; bir öğrenciye verilecek ödevlendirme uygulamasını diğer öğrenciden ya da öğrenci velisinden tahsil etsem bu âdil olur mu? …

 29. sivasa giderken yıldızelinde radarı gördüm ve yavaşladım 90 la yanından geçerken daha hızlı bir araç beni geçti bir ay sonra köyden döndüğümde ceza kapıdaydı 123 gitmişim acaba bizi karıştırdılarmı bilmiyorum ama mecburen cezayı 189 tl yi ödedim..

  • 2010 tarihinen itibaren gezıcı ve sabit radarların arkasındada 1 adet daha radar var yaklaşık 200 m menzilli

 30. Polisi seviyoruz!!ama trafik cezaları hiç adil değil!2013 model bmw ile – 1980 model torosun hız limiti nasıl aynı olur!! Tokat turhal da 146 km hızla 391 tl ceza yollamışsınız!!yol boş 40 derece sıcak var!!146 olduğumu da hiç sanmıyorum!çünkü yol kenarındaki meyveciden meyve aldım araca bindim gaZa basmadan radarı gördüm!!hızım 120 civarı ancak vardı!!!!!!!!bu cezaları Pkk lilere de yazmanızı bekliyoruz!!!ama siz temiz,devletini milletini seven müslüman türk milletine yazıyosunuz..şu andaki durumda erzincandan öteye bırak radarı tek başına ekip otosu bile koyulmaz!!ama sizi SEVEN,SAYGI duyan,sizin için yürüyüşlere katılan müslüman türk milletine bu kadar ağır ceza yolluyosynuz!!!

  • Doğuda cezalar çok.genel güvenlik açısından trafik görevleri sekteye uğruyor.haklısınız doğuda da görev ve trafik etkinliği olması lazım.yalnız siz de yavaş gidin biraz daha.

   • devletin gücü gücünün yettiğine yani…memura işçiye..herdaim avukatı olanla devlet bile uğraşmıyor. memur arkadaşlarda devletin gücünü yine büyük bir zevkle bizlere gösteriyor.. teşekkürler Türkiye

  • Dogunun cok avantajli oldugunu dusunuyorsan gel doguda yaşa bilader.vatanini okadar seviyorsan doguda vatanin madem gel doguda yaşa.isine gelince vatanim topragim diyorsun ama isine gelmeyince orda yasamamak icin ugrasirsin…bmw sahibisin ama ulkemize emniyet mensuplarimiza biraz para vermemek icin burda sitemde bulunuyorsun…yemezler bilader bu vatan millet sakarya hikayeni…Allah basimizdan eksik etmesin sana ceza yazan polislerimizi…

  • Yorumuna aynen katılıyorum engin. Bu trafik polislerinin yaptığı artık resmen çok aşırı boyutlara vardı. Cezalar iyi niyetli hiç kazaya bulaşmamış insanlara yazılarak onların cezalandırılması boyutuna vardı . Halbuki trafik magandaları ,slalom yapanlar, tehlikeli sollayanlar, trafiği zora sokanlar,alkollüler ortada kol geziyor.Onları kontrol etmek zor, basit yoldan bizlere kur pusuyu ver parayı otur maliyenin önüne hacize kadar git. Yapılan çok ayıp. trafiğe hiçbir faydası olmayan vatandaştan zorla alınan bu paralar.

  • kardesim sen ehliyetini bakkaldanmi aldin trafik kanununtrafik kurallri diye bir sey ogrenmedinmi araban 200 km basiyor diye aklina gelen yerde gaza basamazsin gittigin yolun hiz surati neyse ona uyacaksin hangi devirde yasiyorsun

   • modern otomobillerin 100 km hızla giderken 35 metrede durduğu bir dünyada yaşıyoruz da bazıları taş devrinde yaşıyor galiba..

  • Bana usak banazda ceza geldi daha elime gecmedi hiz siniri nedir burda 199 tl ceza mi olur bildigin vergi bu…
   Birde senelerdir muş da ogretmenlik yapiorum hicbir ceza ile karsilasmadim manisa izmir cevresindeyim adim basi radar ceza bu nedir cifte standart bu yaziklar olsun…

 31. 27.07.2015 Pazartesi günü Sivastan Tokata gelirken hız sabitlemeyi 114km sabitledim yıldızeline 8 km kala radara 123 km ile girdin diye 189,00 TL ceza geldi. Karşı yoldan gelenler radar uyarısı (sellektör) yapmışlardı bende limit aşmadım diye radar yanından geçerken özellikle baktım curise control 114 km idi. Neden 123 km diye ceza yedim anlamadım. Allahım Türk polisine zeval vermesin.

  • aracın ibre hızıyla telemetre yada gps araç navigasyonlarında görünen hız arasında 6-8 km fark var. 90 la gittiğiizi sanırken aslında 84 km civarı bir hızla gidiyoruz devlette bize lütfedip %10 tölerans veriyor sanıyoruz aslında hakkımız olan hızla gittiğimizde ibreye göre 98 ama uydu cihazlarına göre 90 la gidiyoruz adalet nerde…

 32. 64 km hizla 189 tl 13 mayis 2015 tarihinde zekeriyakoy yolunda ceza yedim…
  isin enteresani kucukcekmece mezarliklar mud. cenaze araci soforuyum…yesil arac..
  bu nasil is…20 km hizlami gitsek….

 33. Eskişehir Çifteler 36.km de 119 km hızla geçmişim.51/2-B ye göre 391 TL ceza adresime geldi…22.5.2015 günü tebliğ edildi…Peşin ödeyip 293 TL ile kurtaracağım…Bu yolu kullanan arkadaşların bilgisi olsun…Hız sınırını yüzde 30’un üzerinde aşmışım…

 34. Kocaeli Umuttepe Hastanesi yolunda 103 km hızla 189 TL hız sınırını aştığım için adresime ceza geldi aynı gün iptali için itiraz ettim. Benim yola giriş noktam ile radara giriş noktam arasında hız limitini belirtir hiçbir uyarı levhası yok. Sadece radar uyarısı var iyide bu yol çift şerit ve bölünmüş yol ve radar var yazıyorsa limitide belirtmek zorunda değiller mi??
  Sırf ay sonunda prim almak için insanları bu gibi noktalarda tuzağa düşürüyorlar ve yine tuzağa düşüren kişiler bizlerden kesilen vergiler ile birde utanmadan maaş alıyorlar yazıklar olsun. Hakkımı asla helal etmiyorum.

 35. Mugla-Antalya yolunda bölünmüş yol, otomobil hiz limiti 110 km. 122 km/saat ile yaklaşık 500-600 metre geriden görerek ceza kestiler (1500 metreden cihaz algiliyormus, ama plakami yaklaşınca kaydediyor). Radar aracının yanından 70km/saat hızla geçtim. 1 km/saat lık fark için biraz agir bir ceza oldu, 189 TL. Paylaşmak istedim.

 36. Arkadaşlar merhaba,

  düzce bölünmüş d-100 karayolunda hız limiti kaçtır. şehir içi.
  bilen varmı ?

  ayrıca 70 olan hız limiti 82 ye çıkartılmadı mı?

 37. aynen yazuyorum 19 9 2014 aksaray ulukışla yolu sabah saat 9 12 de bölge trafik denetleme istasyon amirligi ekipleri bızleri durdurup günaydın dediler bızde bir mukabil günaydın dedık bıze bız kemer konturulu yapıyoruz sızın kemerler takılı bir sıkıntı yok sıze ıyı yolculuklar dıyerek bızı günderdıler ancak arkamızdan bıze 172 tl ceza kesmışler şımdı baktımki hız lımıtını aşma cezası peki aşırı hız yaptımsa beni çevırıp durduran ekıp neden ehliyet ruhsat sormadı pekı aracı kım kulanıyordu yerınde tutanak yazmak gerekmıyormuydu lufen bilen varsa bana yazın

 38. bölünmüş yolda 107 km hızda giderken ceza yazmışlar.sınır hız 110 km.diyor.bu nasıl oluyor?namuslu insanlara kıymayın.

 39. İzmir yolundan Bursaya dönüş yaptım küçük sanayinin orada 3 şerit yolda 80km ile giderken 172tl cezayı göndermişler Hayır ceza önemli değil devlet cezayı kesmiş mecbur ödüycez ama merak ediyorum. Bomboş yolda hemde 3 şerit yolda kaç km ile gidicez. Şimdi internetten baktım insanın maksimum koşabileceği hız 55km ‘miş , Trafik bu yol için otomobillere hız sınırı 50km diyor. Ne yapalım şimdi arabayı bırakıp bu yolda koşarakmı gidelim. Şaşırdım kaldım bu işe… :)) Tabela koysalar hız sınırı 50km diye tabelada yok ama kamera var. Hemde FullHD plakayı bile net almışlar. Bir daha bursaya o yoldan gidersem oraya gelince arabadan inip kalan yolu koşarak gidicem. Bakalım yine ceza kesiceklermi ? Yukarıda yazmamışlarda yayaların hız sınırı kaç km acaba ? :)))

 40. 23.08.2014 tarihinde BURSA-ORHANELİ YOLU ÜZEİNDE CAMLICA KAVŞAĞI CIVARINDA 80 KM.HIZLA GEÇTİĞİM İÇİN HIZ LİMİTİNİ AŞTIĞIM İÇİN 172 LİRA CEZA GELDİ. HİÇ ALLAHA REVA MIDIR. BÖLÜNMÜŞ 4 ŞERİTLİ YOLDA 80 KM HIZA CEZA YAZMAK NE ANLAMA GELİYOR. DÜRÜST İNSANLARA CEZA YAZMAK, HIRSIZLARA PARA MI TEMİN EDİLİYOR. UNUTMAYIN AYNI GEMİDEYİZ.

 41. 19/06/2014 GÜNÜ SAAT 09:06 DA 51/2-A MADDESİNDEN CEZA GELDİ. BEN SAAT 09:00 DAN ÖNCE OKULDA TOPLANTIDAYDIM. BU NASIL İŞTİR? İPTAL EDİLMESİ GEREKİR.

 42. Ben ödediğim hiçbir cezayı bu baştakilere helal etmiyorum. Şehiriçinde uçak pisti gibi 3 şeritli yola 90 limit koyup 100le yakaladıklarına basıyorlar cezayı. Ne bir işaret var ne bi uyarıcı. Sonra adresine yapıştır ceza tutanağını, görüntü yok birşey yok… ohh ne kıyak.

 43. Bölünmüş yolda yerleşim mahalli olmayan yolda gezici radara yakalanmışım sözde ceza tutanağında görüntülü radarla tespit edildiği yazıyor ama görüntü yok. 72 km. hız yapmışım diye 343 TL. ceza kağıdı gelmiş adresime. Allahsız bunlar duble yol yapıyorlar sonrada insanlara tuzak kuruyorlar. Yerine göre hız limit tabelası var ama nereye kadar sonunu gösteren tabela yok. Yolların çoğu yerleri bozuk araçlarımız zarar görüyor biz kime cezayı keselim acaba. Mahkemeye versek bu gezici radar cezası iptal olur mu acaba.

 44. yerleşim yeri içinde hız limiti taksi-minubus kamyonet-kamyon- gibi araçlar ile taksi hızı aynı olur mu? birde şehir içi sayılamsına rağmen iller arası yol ve trafik müsait olmasına rağmen 79km hızdan 166 lira ceza geliyor. o yolda hiç kimse 50 ile gitmez, çünkü yol müsait. sonra kamyon ile taksiye aynı hız limiti koyabilir misin. koymuşlarki vatandaşa ceza yazalım. şehir içi olmasına rağmen yol bölünmüş ve trafik yok, iller arası yol burasıda şehir içi sayılmış. valla cezayı kesenede, kanunu çıkaranada helal etmiyorum. düpedüz haksızlık,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir