Trafik Cezası Madde 51/2-a

Trafik Cezası Madde 51/2-a

51/2-a aşırı hız cezası ne kadar kaç para

51/2-a aşırı hız cezası

Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak,

Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

189,00 TL (Peşin 141,75 TL)

Ceza Puanı

10 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücüye

Diğer Hususlar – Açıklamalar

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • trafik düzeni
 • hızlı araç kullanma cezası % 30’a kadar
 • sürat yapma cezası
 • aşırı hız cezası % 30’a kadar
 • aşırı hız para cezası
 • karayolları trafik kanunu 51.madde

Ek Bilgiler

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre
Hız Kuralları

Hız sınırları

MADDE 100 – (Değişik:RG-1/9/2010-27689)
Karayolları Trafik Kanununda ve bu Yönetmelikte yazılı kayıt ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları aşağıda gösterilmiştir.

ARAÇ CİNSİ

YERLEŞİM YERİ İÇİNDE

YERLEŞİM YERİ DIŞINDA

OTOYOLLARDA

ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA

BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA

Otomobil

50

90

110

120

Minibüs

50

80

90

100

Otobüs

50

80

90

100

Kamyonet

50

80

85

95

Panelvan

50

85

100

110

Kamyon ve Çekici

50

80

85

90

Motosiklet

50

80

90

100

Motorlu bisiklet ve

Motorsuz bisiklet

30

45

45

Giremez

Tehl.Mad.T.*

20

30

40

Giremez

Lastik tekerlekli traktörler

20

30

40

Giremez

Arızalı bir aracı çeken araçlar

20

20

30

40

İş makineleri

20

20

20

Yolun yapım, bakım veya işletilmesinden

sorumlu kuruluştan

izin alınmadan

giremez

kilometredir. * Tehlikeli madde taşıyan araçlar ve özel yük taşıma izin belgesi veya özel izin belgesi ile karayoluna çıkan araçlarda (Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa)

Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunluluğu olan araçlarda; yol ayrımı yapılmaksızın M3 sınıfı otobüslerde hız sınırı ayarlaması 110 km/s, N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise 90 km/s olacaktır. Bu araçlar şehir içi yollarda ise, diğer araçların tabi olduğu azami hız sınırlarına uymak zorundadırlar.

Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km/s, otoyollarda ise 40 km/s’tir.

Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkan araçlar yukarıda belirtilen kendi sınıfına giren araçlara ait hızla sürülebilirler.

Römorklu veya yarı römorklu araçlarda (Römork takmış LTT hariç) en çok hız sınırı aynı cins römorksuz araçlara ait en çok hız sınırından saatte 10 km. daha düşüktür.

Servis freni bozuk araçları çeken araçlar saatte 15 km.’nin üstünde bir hızla sürülemez.

İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşünü alarak, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir.

İl ve ilçe trafik komisyonları belediye sınırları içindeki karayollarında otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir. Ancak belediye sınırları içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yolları için Karayolları Genel Müdürlüğünün uygun görüşünün alınması zorunludur.
Hız Sınırlarına Uyma ve Hızın Gerekli Şartlara Uygunluğunu Sağlama
Madde 101- Sürücüler aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse bu Yönetmeliğin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.
Araç sürülürken yapılan hız, radar ve benzeri teknik cihazlarla ölçülebileceği gibi kronometre veya değişik usullerle de ölçülerek tespit edilebilir.
Geçme sırasında, geçme kuralının mecbur kıldığı şartlar dolayısıyla, bu Yönetmeliğin aynı cins taşıtlar için tayin ettiği hız sınırlarını aşan taşıt sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
Çeşitli araç cinslerine göre bu Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını, %10 nispetinde aştığı kontroller sırasında tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlar tarafından yol ve trafik durumu dikkate alınarak hız sınırlarının azami haddini belirten trafik işaret levhalarının bulunduğu yerlerde, tayin edilmiş olan hız sınırında seyreden taşıt sürücüleri hakkında da Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
Hız tahdidini belirleyen aksine bir işaret bulunmayan yerleşim birimleri içinden veya civarından geçen şehirdışı karayollarının bu kesimlerinde, can ve mal güvenliği açısından, karşıdan karşıya geçişler bir fiziki engelle yasaklanmış veya alt ve üst geçitlerle belirlenmiş ise ve hız yapmak yaya ve taşıt trafiği açısından bir engel teşkil etmiyorsa, taşıt sürücüleri yol ve trafik durumunu dikkate alarak yönetmeliğin kendilerine tayin etmiş olduğu azami hız sınırları içerisinde seyredebilirler.
Hız sınırlarını ölçen cihazların yerini tesbit veya sürücüleri ikaz edici her türlü cihazın imal ve ithali ile araçlarda bulundurulması yasaktır.
Hızın Gerekli Şartlara Uygunluğunu Sağlama;
Sürücüler,
a) Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya ve hemzemin geçitlerine, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak,
b) Hızlarını, kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun getirdiği şartlara uydurmak,
c) Diğer bir aracı izlerken yukarıdaki fıkrada belirtilen durumları göz önünde tutarak güvenli bir mesafe bırakmak,
d) Kol ve grup halinde araç kullananlar önlerinde giden araçları, aracın cinsi itibariyle bu Yönetmeliğin 100 üncü maddesinde tesbit edilen yapabilecekleri azami hızlarının yarısı kadar metreden az olmayacak mesafeden takip etmek,
Zorundadırlar.
Bu madde hükümlerine uymayanlara, Kanunun 51 inci maddesine göre işlem yapılır.

Trafik Cezası Madde 51/2-a” üzerine 9 düşünce

 1. yerleşim yeri içinde hız limiti taksi-minubus kamyonet-kamyon- gibi araçlar ile taksi hızı aynı olur mu? birde şehir içi sayılamsına rağmen iller arası yol ve trafik müsait olmasına rağmen 79km hızdan 166 lira ceza geliyor. o yolda hiç kimse 50 ile gitmez, çünkü yol müsait. sonra kamyon ile taksiye aynı hız limiti koyabilir misin. koymuşlarki vatandaşa ceza yazalım. şehir içi olmasına rağmen yol bölünmüş ve trafik yok, iller arası yol burasıda şehir içi sayılmış. valla cezayı kesenede, kanunu çıkaranada helal etmiyorum. düpedüz haksızlık,

 2. Bölünmüş yolda yerleşim mahalli olmayan yolda gezici radara yakalanmışım sözde ceza tutanağında görüntülü radarla tespit edildiği yazıyor ama görüntü yok. 72 km. hız yapmışım diye 343 TL. ceza kağıdı gelmiş adresime. Allahsız bunlar duble yol yapıyorlar sonrada insanlara tuzak kuruyorlar. Yerine göre hız limit tabelası var ama nereye kadar sonunu gösteren tabela yok. Yolların çoğu yerleri bozuk araçlarımız zarar görüyor biz kime cezayı keselim acaba. Mahkemeye versek bu gezici radar cezası iptal olur mu acaba.

 3. Ben ödediğim hiçbir cezayı bu baştakilere helal etmiyorum. Şehiriçinde uçak pisti gibi 3 şeritli yola 90 limit koyup 100le yakaladıklarına basıyorlar cezayı. Ne bir işaret var ne bi uyarıcı. Sonra adresine yapıştır ceza tutanağını, görüntü yok birşey yok… ohh ne kıyak.

 4. 23.08.2014 tarihinde BURSA-ORHANELİ YOLU ÜZEİNDE CAMLICA KAVŞAĞI CIVARINDA 80 KM.HIZLA GEÇTİĞİM İÇİN HIZ LİMİTİNİ AŞTIĞIM İÇİN 172 LİRA CEZA GELDİ. HİÇ ALLAHA REVA MIDIR. BÖLÜNMÜŞ 4 ŞERİTLİ YOLDA 80 KM HIZA CEZA YAZMAK NE ANLAMA GELİYOR. DÜRÜST İNSANLARA CEZA YAZMAK, HIRSIZLARA PARA MI TEMİN EDİLİYOR. UNUTMAYIN AYNI GEMİDEYİZ.

 5. İzmir yolundan Bursaya dönüş yaptım küçük sanayinin orada 3 şerit yolda 80km ile giderken 172tl cezayı göndermişler Hayır ceza önemli değil devlet cezayı kesmiş mecbur ödüycez ama merak ediyorum. Bomboş yolda hemde 3 şerit yolda kaç km ile gidicez. Şimdi internetten baktım insanın maksimum koşabileceği hız 55km ‘miş , Trafik bu yol için otomobillere hız sınırı 50km diyor. Ne yapalım şimdi arabayı bırakıp bu yolda koşarakmı gidelim. Şaşırdım kaldım bu işe… :)) Tabela koysalar hız sınırı 50km diye tabelada yok ama kamera var. Hemde FullHD plakayı bile net almışlar. Bir daha bursaya o yoldan gidersem oraya gelince arabadan inip kalan yolu koşarak gidicem. Bakalım yine ceza kesiceklermi ? Yukarıda yazmamışlarda yayaların hız sınırı kaç km acaba ? :)))

 6. aynen yazuyorum 19 9 2014 aksaray ulukışla yolu sabah saat 9 12 de bölge trafik denetleme istasyon amirligi ekipleri bızleri durdurup günaydın dediler bızde bir mukabil günaydın dedık bıze bız kemer konturulu yapıyoruz sızın kemerler takılı bir sıkıntı yok sıze ıyı yolculuklar dıyerek bızı günderdıler ancak arkamızdan bıze 172 tl ceza kesmışler şımdı baktımki hız lımıtını aşma cezası peki aşırı hız yaptımsa beni çevırıp durduran ekıp neden ehliyet ruhsat sormadı pekı aracı kım kulanıyordu yerınde tutanak yazmak gerekmıyormuydu lufen bilen varsa bana yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>