Trafik Cezası Madde 51/2-b

Trafik Cezası Madde 51/2-b

51/2-b aşırı hız cezası ne kadar kaç para

51/2-b aşırı hız cezası

Hız sınırlarını % 30’dan fazla aşmak,

Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

356,00 TL ( Peşin 267,00 TL)

Ceza Puanı

15 ceza puanı

Ceza Kime Uygulanır

 • Sürücüye

Belgenin geri alınması

 •  Geriye doğru 1 yıl içinde 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile

Diğer Hususlar – Açıklamalar

-

Bu ceza için kullanılan ifadeler

 • trafik düzeni
 • hızlı araç kullanma cezası % 30′dan fazla
 • sürat yapma cezası
 • aşırı hız cezası % 30′dan fazla
 • aşırı hız para cezası
 • karayolları trafik kanunu 51.madde

Ek Bilgiler

Hiz limitleri ile ilgili karayolları trafik yönetmeliğine göre ek bilgiler Madde 51/2-a ‘da detaylı olarak verilmiştir. ( Araç cinslerine ve yollara göre hız limitleri vb…)

Trafik Cezası Madde 51/2-b” üzerine 9 düşünce

 1. BENİM ADIMA 28/09/2011 YILINDA BİR CEZA YAZILMIŞ,VERGİ DAİRESİNDEN 24/06/2013 GÜNÜ ÖĞRENDİM.BANA HERHANGİ BİR TEBLİGATTA BULUNULMADI.KENDİMİ HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞ HİSSEDİYORUM.NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ.TEŞEKKÜRLER.

  • tebligat kanununa göre ilgili kanunun 116.maddesine göre plakaya yazılan cezalar.10 gün içinde ilgiliye tebligat yapılır. ilgili adreste bulunamazsa posta hizmetleri cezayı tebliğ edilememiştir diyerek ilgili trafik kuruluşuna iade eder. trafik bürosunda bu ceza 1 ay vatandaşların görebileceği bir yerde askı da kalır ve 1 ayın sonunda kesinleşmiş sayılır.

 2. 28-06-2013 günü FETHİYE MUĞLA ARASI D-400 KARAYOLUNDA araç sollama esnasında Arabamın kadranı 111 Km.hız göstermesine rağmen 123 Km.Hızla Radara girdiğimi ve bunun karşılığında 166 TL.Ceza işlemi uygulandı bende imza atmadım daha sonra yaklaşık 20 gün sonra Elektronik ortamda doldurulmuş ve hız sınırımın 136 olduğu ve limiti % 30 aştığımdan dolayı 343 TL.Ceza makbuzu tebliğ edildi.
  Bu nasıl bir iştir.Cezayı teblig almadığımdan dolayı bana ikinci bir ceza kesmiş olmuyormu.Adalet bunun neresinde İnsanlik neresinde Bu kişiler bu devleti temsil ettiğine inanmıyorum.Gerekli yasal hakkımı kullanacağım.

  • sulh hukuk mahkemelerine müracaat ediniz.yapmış olduğunuz hız cezasının uygulandığı yol kesimi bölünmüş yol mu yoksa bölünmemiş yol mu? kullandığınız arac hususi oto mu yoksa kamyonet mi.ancak yazılan cezanın üstüne gelen cezaya itirazda bulunabilirsiniz.radar cihazlarının hız hatası yapma olsılığı milyonda birdir.bence aracınızın hız kadranı ile ilgili sorunda olabilir.bunun la ilgili aracınızın bayisi hakkında da şikayette bulunabilirsiniz.

 3. benim haberim yokken radara düstüm diye hiç durdurmadılar puan düsmediler . 360 tl pesin ödedim hiç kesinti yapmadılar . neden anlamadım nede puan cezası düstüler ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>